مشاور دبیرکل جبهه اصول گرایان اصلاح طلب:
شنبه 31 فروردين 1398
  • اصول گرایی مصلحانه و اصلاحات اصول گرایانه در هم تنیده هستند - مقام معظم رهبری (1385)
  • این سایت تنها پایگاه اطلاع رسانی جبهه اصول گرایان اصلاح طلب می باشد.
  • عاشقان ولایت خادمان ملت
  • با ولایت زنده ایم ، تا زنده ایم.

کد مطلب : 80

تاریخ : یكشنبه, 17 بهمن 1389 - 17:10:15

نسخه قابل چاپ

دکتررضا باتوکل (مشاور دبیرکل جبهه اصول گرایان اصلاح طلب): نظر نمایندگان محترم مجلس در باب استیضاح وزیر راه بر هرچه تعلق بگیرد به خیر و صلاح ملت و نظام مقدس جمهوری اسلامی و لازم الاجرا خواهدبود

برخی از حامیان وزرا با بزرگنمایی استیضاح و رسانه ای کردن آن سعی در شانه خالی کردن و طفره رفتن از ادای توضیح و اقناع نمایندگان محترم مجلس دارند/ سؤال و استیضاح از وزیر حق قانونی نمایندگان مجلس است/ تنها به صرف متعهد و ملتزم بودن نمی توان ادعای وزارت داشت/ قطع به یقین شخص رییس جمهور و وزیر محترم نیز رأی وکلای ملت را خواهندپذیرفت/ مصادیقی را برای جایگزینی احتمالی وزیر راه در ذهن داریم اما به جهت جلوگیری از ایجاد حساسیت های کاذب در جامعه فعلاً از ذکر نام این عزیزان خودداری می نماییم

جهت نیوز- سرویس سیاسی: دکتر رضا باتوکل از فعالان سیاسی اصول گرا در گفتگو با خبرنگار سرویس سیاسی جهت نیوز به بیان دیدگاه ها و نظرات خویش پیرامون استیضاح وزیر راه و ترابری پرداخت که مشروح آن به شرح زیر می باشد:

جهت نیوز: نظر شما درمورد فلسفه استیضاح چیست؟
- استیضاح ازلحاظ لغوی مصدر باب استفعال به معنی طلب وضوح و روشنی نمودن و توضیح خواستن است که می توان از آن به عنوان سؤال دسته جمعی نمایندگان از وزیر نام برد. اما این که برخی از حامیان وزرا با بزرگنمایی استیضاح و رسانه ای کردن آن سعی در شانه خالی کردن و طفره رفتن از ادای توضیح و اقناع نمایندگان محترم مجلس دارند، امر دیگری است و می تواند مصداق فرار به جلو باشد.
سؤال و استیضاح از وزیر حق قانونی نمایندگان مجلس است و نمی توان آنها را از حق قانونیشان منع نمود. استیضاح را می توان به عمل جراحی تشبیه نمود که یک راهکار و روش درمانی مشکل و پرهزینه بوده و معمولاً به عنوان آخرین تیر ترکش استفاده می شود. همان طور که پزشکان مادامی که به اثربخشی درمان های ساده تر، کم خطرتر و کم هزینه تر مانند درمان های دارویی امید داشته باشند به سراغ اعمال جراحی نرفته و دست به تیغ نمی برند، وکلای مردم در خانه ملت نیز تا زمانی که جهت اصلاح و بهینه سازی امور مربوط به یک وزارتخانه چاره ای جز استیضاح وزیر مربوطه نداشته باشند از آن استفاده نمی کنند و اصولاً با توجه به آگاهیشان نسبت به هزینه ها و اثرات سوئی که فرآیند استیضاح می تواند به کل جامعه و ارکان نظام تحمیل کند و نیز سوگندی که یادکرده اند تا جز به مصالح نظام مقدس جمهوری اسلامی نیاندیشیده و عمل نکنند، اگر روزی رأی به استیضاح وزیری بدهند جای هیچ شک و شبهه ای در صدق و صواب عملشان باقی نخواهدماند.

جهت نیوز: مشخصاً نظر شما درمورد استیضاح وزیر راه و ترابری چیست؟
- موضوعی که این چند روزه باعث گردیده تا یک بار دیگر لفظ استیضاح بر سر زبان ها افتاده و نقل محافل شود، بحث استیضاح آقای دکتر بهبهانی وزیر محترم راه و ترابری است. ایشان با توجه به شخصیت حقوقی که فی الحال از آن برخوردارند و به عنوان وزیر در کابینه یک دولت اصول گرا و خدمتگزار توفیق خدمت به ملت شریف ایران اسلامی را پیدا نموده اند و نیز داشتن جسارت و شهامت و روحیه انقلابی که بدون توجه به کهولت سن و سختی های احتمالی پذیرای این پست حساس گردیده اند، شایسته احترام می باشند. اما تمامی این محاسن رافع پاسخگویی ایشان به کمبودها و نقصان هایی که در اثر قصور و سوء مدیریت های ایشان و زیرمجموعه شان در وزارت محترم راه و ترابری ایجادشده است نمی باشد. مواردی که نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی به عنوان نقاط ضعف عملکرد وزارت راه و ترابری در زمان وزارت آقای دکتر بهبهانی و خصوصاً در این چندماهه اخیر به آن اشاره داشته و برمبنای آن تقاضای استیضاح ایشان را مطرح نموده اند، الحق والانصاف کاملاً بجا و کارشناسانه و بدور از غرض ورزی های جناحی و شخصی بوده است.
تنها به صرف متعهد و ملتزم بودن نمی توان ادعای وزارت داشت که اگر این طور باشد بیش از90درصد مردم ایران می توانند داعیه وزارت داشته باشند. پس فاکتورهای مهمی مانند تخصص، مدیریت و علی الخصوص مدیریت بحران، درست و بجا هزینه کردن سرمایه ها، استفاده از مدیران کارآمد و ولایی لایق و... در کجای این قضیه قرار می گیرند؟
به نظر شما در بحبوحه حوادث ناگوار و غیرمترقبه ای که در حوزه وزارت راه رخ می دهد و در اوج فشارهای وارده به این وزارتخانه، امتحان گرفتن وزیر از مدیران کل وزارتخانه به منظور غربال گری مدیران ناکارآمد چه محلی از اعراب می تواند داشته باشد جز این که سوژه جدیدی جهت به سخره گرفتن دولت به دست رسانه های داخلی و خارجی بدهد و اصولاً آیا در زمان استخدام و بکارگیری این مدیران تخصص و کارآمدی آنان مدنظر نبوده و لحاظ نگردیده که حالا به صرافت محک زدن این فاکتورها ی مهم و اساسی افتاده باشیم و اگر این گونه هم باشد نقطه ضعفی دیگر بر نقاط ضعف بسیار وزارتخانه مزبور ازلحاظ نوع اداره و مدیریت افزوده نخواهدشد؟!
وزیر محترم راه هرچقدر هم که انقلابی و خدمتگزار باشند، گمان نمی کنم به ذره ای از کمالات روحی و عرفانی صحابی بزرگی چون ابوذر غفاری رسیده باشند. به یاد بیاوریم که پیامبر اکرم(ص) به ایشان فرمودند: هرچند نمی توانم منکر روحیه انقلابی و اسلام پاک و خالصت و خدماتی که برای اسلام انجام داده ای بشوم ولی از من نخواه که پست مدیریتی به تو بدهم چون تو به جز خودت توان اداره حتی دو نفر را هم نداری. اما درمورد سلمان فارسی نظر دیگری داشته اند و از واگذاری مهمترین و حساس ترین پست های مدیریتی به ایشان مضایقه نداشتند، چون سلمان علاوه بر خصایلی که برای ابوذر برشمردند به زیور مدیر بودن نیز مزین بود و شاهد این مدعا هم این که حضرت علی(ع) ایشان را برای تصدی پست والی مدائن به خلیفه دوم پیشنهاد فرمودند.
ما آرزومندیم که هرچه خیر و صلاح مملکت است در روند استیضاح وزیر راه اتفاق بیفتد. استیضاح تفاوت چندانی با سؤال ندارد، وزیر در پاسخ به سؤال برای یک نماینده ولی در استیضاح برای چند نماینده و به نوعی برای کل نمایندگان توضیح می دهد. به احتمال قریب به یقین روز سه شنبه شخص رییس جمهور با حضور در صحن مجلس از عملکرد وزیر خود دفاع خواهندنمود و وزیر راه نیز شخصاً به ادای پاره ای توضیحات خواهندپرداخت، نمایندگان موافق و مخالف استیضاح نیز دیدگاه های خویش را بیان می کنند و درنهایت مجلس وارد رأی خواهدشد و قدر مسلم نظر اکثریت نمایندگان محترم مجلس بر هرچه تعلق بگیرد اعم از ابقاء و یا خداحافظی وزیر محترم راه به خیر و صلاح ملت و نظام مقدس جمهوری اسلامی و لازم الاجرا خواهدبود و قطع به یقین شخص رییس جمهور و وزیر محترم نیز رأی وکلای ملت را با سعه صدر و آغوش باز خواهندپذیرفت و آقای دکتر بهبهانی نیز در سنگر وزارت و یا هر حوزه دیگری که مشغول باشند به خدمتگزاری به اسلام و انقلاب و ملت شریف ایران ادامه خواهندداد.

جهت نیوز: درصورت عدم کسب رأی اعتماد مجدد توسط وزیر فعلی به نظر شما چه شخص یا اشخاصی شایستگی تصدی پست وزارت راه و ترابری را خواهندداشت؟
- تا زمانی که جلسه استیضاح در بهارستان برگزار نشود نمی توان به ضرس قاطع گفت که وزیر راه موفق به کسب رأی اعتماد نمایندگان محترم مجلس می گردد یا خیر ولی با فرض مذکور در سؤال باز هم جای هیچ گونه نگرانی نیست. چون بحمدا... یکی از هزاران هزار برکاتی که به واسطه استقرار نظام مقدس و شکوهمند جمهوری اسلامی بر این ملت عزیز مترتب گردیده پرورش نیروهای نخبه و متخصصین متعهد و ولایی به تعداد بسیار زیاد در همین آب و خاک است و دست رییس جمهور نیز از این بابت کاملاً باز بوده و شاید انتخاب یک نفر از بین این همه کاندیدای واجد صلاحیت کمی مشکل باشد. به هرحال ضمن این که انتخاب و معرفی وزیر جدید را حق قانونی شخص رییس جمهور می دانیم، با وجود این که مصادیقی را در ذهن داریم اما به جهت جلوگیری از ایجاد حساسیت های کاذب در جامعه فعلاً از ذکر نام این عزیزان خودداری می نماییم.

دیدگاه شما درباره این مطلب :

نام:
ایمیل:
نظر :
كد امنيتي:


کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی جبهه مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است