یک فعال سیاسی: دیپلماسی علمی یک ضرورت انکار ناپذیر در کشور است
شنبه 31 فروردين 1398
  • اصول گرایی مصلحانه و اصلاحات اصول گرایانه در هم تنیده هستند - مقام معظم رهبری (1385)
  • این سایت تنها پایگاه اطلاع رسانی جبهه اصول گرایان اصلاح طلب می باشد.
  • عاشقان ولایت خادمان ملت
  • با ولایت زنده ایم ، تا زنده ایم.

  Multimedia_pics_1387_10_Politic_159.jpg

دبیرکل جبهه اصولگرایان اصلاح‌طلب با اشاره به تاکیدات رئیس جمهور بر لزوم استقلال دانشگاه‌ها و پرهیز از امنیتی کردن فضای دانشگاه‌ها با بیان این‌که اکنون در دانشگاه‌ها فضای امنیتی وجود ندارد و دانشجویان از استقلال رای و نظر برخوردارند، دیپلماسی علمی را یک ضروت انکار ناپذیر در کشور برشمرد.

 

 

سیدعلی سیدی رکنی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به تاکید رئیس جمهور بر لزوم پیگیری دیپلماسی علم در کشور، اظهار کرد: امروز در همه حوزه‌ها روابط بر مبنای تخصص و رویکرد حرفه‌ای مورد نظر کشورها قرار دارد و هر ملتی که دارای اندیشه‌ای حرفه‌ای و تخصصی یعنی دارای دیپلماسی علمی است می‌تواند در مجامع بین‌المللی و داخلی توفیقات بهتری را کسب کند.

 

 

وی با بیان این‌که امروز دیپلماسی علمی به عنوان یک ضروت انکار ناپذیر در کشور به شمار می‌آید، ادامه داد: اکنون تحقق و پیگیری دیپلماسی علمی به عنوان یک نیاز روز جامعه علمی کشور به حساب می‌آید. امروز باید دیپلماسی علمی کشور در فضای دانشگاهی مورد توجه و اهتمام جدی قرار بگیرد تا در حوزه‌های اندیشه‌ورزی و تولید فکر و دانش با بصیرت و نگاهی تخصصی توفیقات بهتر و بیشتری عائد نظام جمهوری اسلامی ایران شود.

 

این فعال سیاسی با بیان این‌که دیپلماسی علمی حوزه سیاست خارجی کشور را کارآمدتر می‌کند، اظهار کرد: اکنون به واسطه قرار گرفتن نظام جمهوری اسلامی ایران در شرایط حساس و ویژه و همچنین به دلیل مورد توجه قرار گرفتن نظام به واسطه طی کردن پله‌های نردبان توسعه و پیشرفت کشور در مجامع بین‌المللی مورد توجه ویژه‌ای قرار گرفته است با این وجود یکی از شرایطی که می‌تواند دیپلماسی سیاست خارجی ما را کارآمدتر کند، بهره‌مندی از دیپلماسی علمی است.

 

دبیرکل جبهه اصولگرایان اصلاح‌طلب با اشاره به تاکید رییس جمهور بر لزوم فعالیت وزارت اطلاعات در بازکردن راه بر دیپلماسی علمی، خاطر نشان کرد: وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران همواره وظیفه پاسداری و حفاظت از آرمان‌ها و دستاوردهای همه‌جانبه انقلاب اسلامی را داشته است. وزارت اطلاعات هیچگاه توجه خود را تنها به یک بخش و حوزه معطوف نکرده است و تمام توجهش این است که تمام دستاوردها و آرمان‌هایی را که برای نظام مهم و مقدس است مورد حفاظت قرار دهد.

 

سیدی رکنی با اشاره به نقش وزارت اطلاعات در تحقق و پیگیری دیپلماسی علمی در کشور، اظهار کرد:‌وزارت اطلاعات در رابطه با توسعه علم و دانش در کشور می‌تواند بسیاری از راهکارها و موانع تحقق دیپلماسی علمی را مورد بررسی قرار دهد و ازآنجایی که یکی از رسالت‌های ذاتی وزارت اطلاعات توسعه، حفظ و حفاظت و پاسداری از آرمان‌های انقلاب است، قطعا می‌تواند به مقابله با راهکارهایی که مانع از تحقق توسعه و پیشرفت علمی کشور می‌شود، بپردازد.

 

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به انتقادات رئیس جمهور از بازنشستگی زودهنگام برخی اساتید با بیان این‌که فعالیت در فضای علمی با فعالیت در فضای اجرایی تفاوت دارد، افزود:‌ هر فردی که دارای تخصص است و به عنوان معلم و یا استاد در حال فعالیت است تا زمانی که خود خواهان بازنشستگی نیست، باید از وجودش استفاده کرد؛ چرا که حوزه علم و دانش حوزه‌ای اجرایی و توانمندی نیست. در این حوزه هرچه فعالیت و سابقه افراد بیشتر شود، اندیشه‌ورزی و تولید فکر نیز در این افراد بیشتر می‌شود، در نتیجه هیچگاه یک معلم بازنشسته نمی‌شود.

 

 

دبیرکل جبهه اصولگرایان اصلاح‌طلب با اشاره به برخی از بازنشستگی‌های صورت گرفته در دوره‌های قبل، با بیان این‌که خیلی از این بازنشستگی‌ها به دلیل انحرافات فکری این اساتید بوده است، گفت: به نظر من بازگشت اساتیدی که معتقد عملی به اصل اسلام، انقلاب اسلامی، ولایت فقیه و راه امام(ره) و آرمان‌های شهدا هستند موجب ترقی و تعالی دانشگاه‌ها خواهد شد.

 

 

این فعال سیاسی با اشاره به صحبت‌های رئیس جمهور مبنی بر استقلال دانشگاه‌ها، پرهیز از امنیتی شدن فضای دانشگاه‌ها و ضرورت حزبی نشدن دانشگاه‌ها با بیان این‌که مطرح کردن این مسائل به صلاح جامعه نیست، اظهار کرد: اکنون فضای دانشگاهی کشور امنیتی نیست و در دانشگاه‌ها برای دانشجویان استقلال مهیا است. شاید زمانی فضای دانشگاه‌ها امنیتی بود، ولی اکنون این فضا در دانشگاه‌ها وجود ندارد و دانشگاه‌های ما دارای فضایی کاملا فرهنگی، سیاسی و آموزشی هستند. در حال حاضر دانشجوها در دانشگاه‌ها از استقلال رای و نظر برخوردار هستند.

 

 

وی در پایان با تاکید بر این‌که دانشگاه باید سیاسی باشد، خاطر نشان کرد: چنانچه دانشگاه‌های ما سیاسی نباشند و اندیشه‌ورزی سیاسی نداشته باشند جامعه در حوزه توسعه سیاسی به بالندگی نمی‌رسد و نظام نیز از این طریق متحمل ضربه‌ای سخت می‌شود.

معتقدم فضای دانشگاه‌ها و مراکز عملی ما باید سیاسی شود؛ چرا که سیاست خارج از بحث احزاب نیست. ما باید بدانیم که ورود به زندگی تشکیلاتی و حزبی نظام را متعالی می‌کند.

 

انتهای پیام

 

 

 

دیدگاه شما درباره این مطلب :

نام:
ایمیل:
نظر :
كد امنيتي:


کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی جبهه مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است